
charitativní nesoutěžní běh/chůze po kapličkách
středa 4.6.2025 v 17:30 hod.
(účast je možná v čase 16:30 – 19:30, výše uvedený čas je čas hromadného startu běžců)
Běh s přidanou hodnotou
Přátelé, kamarádi! Pojďme udělat zase něco smysluplného. Zahoďme závodní ambice a vyražme se společně proběhnout v rámci charitativního nesoutěžního běhu po místních kapličkách. 100% startovného půjde na podporu Šimona a Matěje. Tato akce svým pojetím volně navazuje na charitativní akce Bunkr Run (2024) nebo 100 – Pocta maratoncům (2023).
Účast je možná pro běžce, chodce, cyklisty a třeba i psa. Máme pro Vás nachystanou trasu 10 -12 km na které budete „lovit“ místní kapličky. V cíli na Vás čeká odměna.
Propozice
- hromadný start běžců ve středu 4.6.2025 v 17:30 hod.
- chodci a Nordic walking vyrazí hromadně v 17:00 hod.
- možný je také individuální start (nejdříve v 16:30 a v cíli čekáme do 19.30 hod.)
- trasa cca 10 – 12 km (150 m výškových) – asfalt/šotolina/trail
- start/cíl od kontejneru BK Ludgeřovice – u hřiště TJ Ludgeřovice, kde lze i zaparkovat
- startovné 112 Kč předem, 200 Kč na místě – 100% jde klukům
- kapacita akce 200 lidí
- šatny a sprchy zajištěny ve fotbalové tribuně (za odložené věci se neručí)
- vhodné pro běžce / chodce / cyklisty / s kočárkem lze obejít 8 z 10 kapliček
- na startu dostaneš mapu s 10-ti body, které představují kapličky v okolí
- u každé kapličky si orazíš průchod (samokontrola) do karty, kterou dostaneš u registrace
- na trase čekej jedno překvapení
- do 19:30 hod. doraž zpět do cíle – za získaných alespoň 8 kapliček dostaneš pamětní magnetku
- v cíli tě čeká občerstvení + máš možnost využít otevřenou hospodu na hřišti
- z akce budou pěkné fotografie od Marka Lokaje + video od Michala Kusýna.
Foťte selfíčka u kapliček či jen fotky kapliček a sdílejte na sociáních sítích. Použijte prosím hashtag #kaplickobrani a označ náš profil @bkludgerovice Tři z Vás poté získají startovné na Ludgeřovický kros (2025). Fotky případně poslouží jako důkaz průchodu kolem kapličky v případě krádeže značícího zařízení.

Trasa
Trasa má délku 10 -12 km s převýšením 150 m. Čekat na tebe bude 10 kapliček u kterých najdeš lampióny s razidlem, které znáš z orientačních běhů. Nezapomeň označit svůj průchod do karty, kterou dostaneš na startu při registraci. Trasu si vyber dle uvážení, případně použij tu doporučenou (mezi kapličkami v bodech 2 a 3 vede pěšinka – není nutno obcházet tak jak vymalovaly trasu mapy.cz).
Šimon a Matěj Riemlovi
Andrea, naše členka, je tetou Matěje a Šimona, kterým chceme spolu s Vámi pomoci snaději žít. Kluci se narodili předčasně s diagnózami: dětská mozková obrna, epilepsie, Lennoxův syndrom a autismus. V lednu 2025 podstoupili velmi náročnou léčbu Lennox Gastautova syndromu – závažného neurologického onemocnění. Léčba a pořízení všech nezbytně nutných pomůcek jsou velmi finančně náročné. Z důvodu velmi nízkého příjmu musí rodiče hledat zdroje na nutné rehabilitace a všechny nárazové výdaje. A to z darů, sbírek, příspěvky rodiny a přátel.

Nemůžete se aktivně účastnit naší akce Kapličkobraní a přesto chcete přispět? Použijte prosím níže uvedený QR kód pro transparentní účet našeho klubu. Celá částka bude převedena na účet rodiny Jana Riemla.

Pravidla
Pokud se necítíš na běh, je možné trasu absolvovat stylem Nordic walking nebo také na kole. Podmínkou zapojení je registrace a uhrazení minimálního startovného ve výši 112 Kč. Celý výtěžek půjde rodině Jana Riemla na podporu Šimona a Matěje. Nejedná se o závod.
U každé kapličky bude razidlo, kterým označíš průchod do karty, kterou získáš u registrace. Za 8 získaných kapliček dostaeš v cíli pamětní magnetku. Pokud získáš všech 10 kapliček, získáš navíc kovovu medaili.
Děkujeme za podporu
Sakrální stavby po trase
Víte, jaký je vlastně rozdíl mezi božími muky a kapličkou? Jakému typu drobné památky se říká poklona? Kdy se stavělo nejvíce křížů u cest a proč? Odpovědi na tyto otázky jsme nalezli na webu adopcepamatek.cz
Boží muka jsou symbolickým zobrazením sloupu, u kterého dal Pilát Pontský bičovat Krista. Tato drobná památka ve tvaru sloupu či pilíře se začala objevovat už v 11. století ve Francii, tehdy ale ještě byla jako takzvaná svíce mrtvých stavěna u hřbitovů. Nejstarší česká boží muka pocházejí ze 13. století. Na jejich přední straně bývá ve výklenku umístěno vyobrazení utrpení Krista (odtud název boží muka), popřípadě jiné výtvarné dílo s náboženskou tématikou. To může mít podobu kamenného reliéfu, dřevořezby nebo v lidové tradici oblíbeného obrázku malovaného na plechu či skle, může to ale být také drobná soška.
Důvod výstavby božích muk byl značně různorodý, často byla projevem osobní zbožnosti donátora a zároveň buď jeho poděkováním Bohu za pomoc v těžké životní situaci, nebo naopak prosbou o pomoc budoucí. Někdy byla také vystavěna u příležitosti usmíření dvou znepřátelených stran či jako pokuta za spáchaný zločin. Pojila se ale také s místem pohřbívání mimo hřbitov, ať už šlo o hroby malých nepokřtěných dětí, sebevrahů či pocestných neznámého náboženství, vznikalala také v místě hromadných hrobů vojáků za napoleonských válek. Boží muka se také objevovala kolem cest mířících k popravištím.
Kapličky jsou z drobných sakrálních staveb nejmladší, na našem území se ve větší míře začaly stavět až v období protireformace a vůbec nejčastěji pak byly do krajiny umísťovány až v 19. století. Jsou nedílnou součástí jak jednotlivých sídel, kde se u nich pravidelně konaly pobožnosti, tak i volné krajiny, v níž vytyčují důležité body.
Dva základní typy jsou kapličky výklenkové a kapličky s vnitřním prostorem, existují rovněž kapličky, které jsou součástí jednotlivých domů či ohradních zdí a také kapličky vyhloubené ve skalách, často v podobě groty nebo hluboké niky s tesaným reliéfem. Historicky mladší kaple s vnitřním prostorem se často nacházejí například na návsích menších obcí, kde nahrazují funkci kostela. Výklenková kaplička, především na Moravě nazývaná také poklona, nemá vnitřní prostor a obrazy, sochy či reliéfy odpovídající zasvěcení kaple jsou umísťovány ve volně přístupném výklenku, někdy uzavřeném mříží či sklem. Kapličky mívají obvykle čtvercový, oválný nebo kruhový půdorys a pouze jednu niku, čímž se liší od božích muk, u nichž se počet nik pohybuje mezi dvěma až čtyřmi. Výklenkové kaple někdy lemovaly celé poutní cesty a také některé Křížové cesty byly stavěny jako řada kapliček s výklenky, v nichž byly zobrazeny výjevy z Kristovy cesty s křížem na horu Kalvárii.
Pravděpodobně nejstarší památky drobné sakrální architektury jsou kříže, které se podél cest začaly objevovat snad už v 9. století, možná v souvislosti s příchodem Konstantina a Metoděje. Nejstarší kříže byly dřevěné, až zhruba ve 13. století se začaly objevovat kříže kamenné.
První kříže byly do kamenů tesány jen reliéfně, později začal být tvar kříže se zakulacenými rameny z kamene vytesáván, tyto křížové kameny jsou nazývány baby. Podobný tvar mají také takzvané smírčí kříže, které musel viník zločinu, nejčastěji vraždy, vytesat a umístit tam, kde se tento čin stal. Někdy na sobě tyto smírčí kříže mají vytesaný vražedný předmět, například meč, sekyru, kopí, kuši se šípem, výjimečně je doplněn letopočet či popis události. Objevit se zde ale mohou i další znaky, které symbolizují například profesi zemřelého.
Monumentální dřevěné kříže se v českých zemích nejvíce stavěly v dobách rekatolizace, kdy bývaly umístěny na okraj vesnice na znamení, že byla obrácena zpět na katolickou víru. Mohou být také doplněny plechovou siluetou Krista.
Dnes nejrozšířenějším typem jsou kříže železné, kované či litinové, které převážily od 18. století. Ty bývají umístěny na podstavci a často doplněny nápisem INRI, zkratkou latinského Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, tedy Ježíš Nazaretský, král židovský.