
Historie není pohled, nýbrž zodpovědnost
– Kapličky na trase –
Kapličkobraní má celkem 13 kapliček, které lze propojit trasou o délce 11 kilometrů. Mapu s jednotlivými kapličkami si můžete prohlédnout zde. Dříve než vyrazíme na trasu, vyražme za historií jednotlivých míst.
#1 – Obrusníkova kaplička
Ten dům patřil babičce babičky Tomáše Krenželoka – Karolíně Antonínové, která se vdala za pana Obrusníka. Kdysi zde žili kromě jeho rodiny i nájemníci (před a za války).


#2 – Jurčkova kaplička
Jurčkova kaplička stojí na pozemku, který kdysi patřil rodině Jurczkových. V 19. století zde hospodařilo několik generací rodiny Jurczků. Jejich pole tvořila dlouhý pruh od místní tratě poblíž „Novotného rybníka“ severovýchodním směrem, podél východní hranice ludgeřovického katastru, která se dotýká Černého lesa. V roce 1895 při práci na poli neznámým způsobem nešťastně zahynul svobodný a bezdětný Jan Jurczek (koně se domů vrátili bez něj). Statek i s pozemky rodina prodala jednomu dnes už zaniklému ženskému klášteru z Ostravy. Za utržené peníze postavil otec Gertrudy Jurczkové provdané Ostárkové dům a v něm zřídil obchod „U Jurczka“, později „U Ostárka“. Po roce 1920 získal bývalý Jurczkův statek i s pozemky sedlák Novotný odněkud z Moravy. (zaznamenal kronikář obce pan Adolf Vjačka na základě vyprávění pana Alfréda Ostárka. Pan Ostárek stál mimo jiné i za běžeckým závodem Ludgeřovická 20). Dnes stojí kaplička na pozemku rodiny Thomasů z Ludgeřovic.
informace od paní Šárky Ratajové: Dnes se o kapličku stará paní Mrkvová, ještě z dalšími ženami z okolí. V době, kdy se zajímala o ni moje maminka a teta, byla kaplička poněkud v neutěšeném stavu.Teta, p.Svobodová,tehdy zašla na Obecní úřad žádat o příspěvek na opravu a zvelebení kapličky, ale bylo jí řečeno, že kaplička je na soukromém pozemku a proto toto nelze. Pak se maminka a teta domluvila s paní Mrkvovou a ta ji převzala s ostatními do péče a také financovala opravu kapličky z příspěvků. Moje maminka vyšívala a darovala ubrus na oltářík.Ten ale byl dán do kapličky na ulici Vrablovecká.
#3 – Kaplička Urbánek
Kaplička stojí na pozemku rodiny Táčů z Ludgeřovic. Bližší informace o historii zatím nemáme.
#4 – Bezejmenná kaplička
Kaplička není vyznačena v mapách. Stojí ukryta v lesíku na pozemku Věry Kaňové a Miroslava Tvrdého z Markvartovic. Bližší informace o historii zatím nemáme.
#5 – Kaplička na Okružní
Bližší informace o historii zatím nemáme.
#6 – Kaplička na Šilheřovické
Bližší informace o historii zatím nemáme.
#7 – Dřevěná kaplička
Nová kaplička na pozemku obce Markvartovice. Bližší informace o historii zatím nemáme.
#8 – Kaplička
Kaplička na pozemku paní Robenkové z Markvartovic. Bližší informace o historii zatím nemáme.
#9 – Kaplička
Stojí u silnice 100 m od hranice s Markvartovicemi v místě, kde odbočuje ulice Na Návsi. Pozemek, na němž je postavena, patřil po několik generací rodině sedláků Robenků. Nyní je i s kapličkou ve vlastnictví manželů Milana a Blanky Vjačkových, úspěšných ludgeřovických stavebních podnikatelů. Ti právě dokončili celkovou opravu již hodně ošuntělé kapličky i úpravu okolního pozemku. Ta je teď jako nová, svítí svou bílou omítkou a v noci svým osvětlením. Stala se ozdobou obce.
Je škoda, že nevíme nic podrobnějšího o historii kapličky. Snad se najde někdo z rozvětvené rodiny Robenků nebo z pamětníků v okolí, kdo ví více, nebo má její stará fota nebo písemné dokumenty o ní.
#10 – Kaplička U Tichého
Kaplička v Ludgeřovicích na Markvartovické ulici (před poštou) z červených ostře pálených cihel (obdobně jako ludgeřovický kostel), známá také jako kaplička U Tichého, byla do seznamu kulturních památek zapsána 30. ledna 2007. Celou ji opravil na své náklady Bohumír Šoltys.
#11 – Kostel sv. Mikuláše
V letech 1906 – 1907 byl v obci postaven novogotický chrám sv. Mikuláše, který měl nahradit kapacitně nevyhovující barokní kostel z konce 18. století. Stavbu kostela projektoval (projekt byl údajně vypracován podle chrámu sv. Vykupitele ve Vratislavi, chrám byl zničen za II. sv. války) a realizoval stavitel Josef Holuscha z Dolního Benešova a hlavním stavbyvedoucím byl August Klimánek z Petřkovic (v roce 1945 byl odsunut do Německa). Stavba kostela byla zahájena 25. 6. 1906 a předcházela jí likvidace starého hřbitova. Vlastní stavba trvala 17 měsíců, a to od 25. 6. 1906 do 18. 11. 1907. Pracovalo na ní přes 300 stavebních dělníků, z toho 90 zedníků. Současně se stavbou kostela byl vybudován nový hřbitov. Nový kostel vysvětil 18. listopadu 1907 olomoucký světící biskup ThDr. Karel Wisnar, a to opět jako předchozí kostel, i tento ke cti sv. Mikuláše (text z knihy Ludgeřovice v sedmi staletích od Viléma a Magdy Plačkových).
#12 – Kaplička na Ostříži
Nejnovější kaplička na trase, která je stále ve výstavbě. Stojí na konci křížové cesty na farním pozemku. Investorem a stavebníkem je pan Milan Vjačka.
#13 – Kaplička na Panské
Kaplička „Na staré cestě“ nebo „Panská kaple“ nebo také „Švédská kaplička“ – byla údajně postavena na paměť hrůz třicetileté války a také války mezi Pruskem a Rakouskem v roce 1866.
Novou podobu dostala kaplička počátkem 20. století. V neděli odpoledne 5. října 1924 byla posvěcena nová kaplička na „Staré cestě“. Stará kaplička, spíše výklenek ve zdi, se rozpadávala. Proto byla o 5 m blíže k cestě postavena nová za 5000 Kč. Obraz „Matky Boží“ je původní. (V roce 1945 po druhé světové válce, byl nalezen ve sklepě bývalého úřadu Amtsforstehera a zrenovován, pak vrácen do kapličky.) Návrh na postavení kapličky zhotovil stavitel Klimánek z Petřkovic a kapličku postavil stavební podnikatel Hollesch z Ludgeřovic. Do seznamu kulturních památek byla zapsána v roce 2006.

Budeme rádi za doplnění informací od místních pamětníků. Uvedené informace jsou čerpány převážně ze stránek obce a z facebookové skupiny Ludgeřovice, kterou vede a do které intenzivně přispívá Tomáš Kudeljnjak. Díky!